Pokud chcete absolvovat krátký, nenáročný výlet, který zaujme Vaše děti, doporučujeme vypravit se na stezku Kovanínská zvířátka.
Stezka se nachází v šumavském podhůří. Byla otevřena 05.06.2022. Jedná se o 3 km dlouhý úsek Budilov - Kovanín a je součástí cyklotrasy 1234 po zpevněném povrchu. Trasa je sjízdná i s kočárkem. Na tomto úseku máte možnost navštívit 12 stanovišť, kde jsou umístěné ručně malované kameny v podobě zvířat. Autorka ztvárnila zvířata, která lze na Šumavě potkat nebo zde dříve žila. U každého kamene je informační tabulka s krátkou básničkou, popisující zvířata a jejich způsob života. Uvidíte zde ježky, veverky, jezevce, rysa, vlka a další druhy. Největším kamenem je medvěd v reálné velikosti. Kamenů se návštěvníci mohou s jistou obezřetností dotýkat, hladit je či si je vyfotografovat. Stezka je otevřena celoročně a vznikla z iniciativy Drahomíry Janouškové pro radost dětem a milovníkům šumavské přírody.
odkaz na mapu:https://mapy.cz/s/hokavocazo
Naučná stezka u Bošic je pro návštěvníky Šumavy a Pošumaví otevřena v rámci programu Blíž přírodě. Měří zhruba 600 m a návštěvníkům nabízí 6 zastavení a otevřený altánek pro odpočinek, kde se dozví informace nejen o jeřábkovi, ale také o jiných druzích ptáků nebo rostlin. Stezka se věnuje především ochraně jeřábků lesních a vede místy přirozeně zarostlými náletovými dřevinami.
Je jediná svého druhu v Jihočeském kraji a podle p. Hromase z Českého svazu ochránců přírody zřejmě i jediná v republice. Projekt vznikl za podpory Obce Bošice.
Svazek obcí Věnec ve spolupráci s obcí Kubova Huť otevřel na konci léta 2008 „Keltskou naučnou stezku“. Naučná stezka je dlouhá 27 kilometrů, má šest zastavení (Kubova Huť, Boubín, Buk, Mařský vrch a dvě v Lčovicích) a vede nás žlutohnědými šipkami z Kubovy Hutě přes Boubín a Mařský vrch právě na Věnec. Povozy obchodníků, jak keltských, tak později obchodníků se solí, ji využívali neboť tudy vedla i jedna z větví Zlaté stezky.
Po červeném turistickém značení přes nám známý Mařský vrch, Budilov spějeme k hmatatelné keltské památce, k hradišti na Věnci. Ještě předtím, kousek za Budilovem, spatříme tzv. Královácký kámen a připomeneme si, že zdejší poddaní patřili přímo královně Elišce, jak to zmiňuje latinská listina královny Elišky Přemyslovny z 11. srpna 1314, kde se jmenují mezi 28 vesnicemi královského újezdu volyňského i vsi Bošice (s lesem Brdem) a Budilov.
U Budilova je starodávný mezník. Královácký kámen je údajně hraniční kámen šumavské královácké rychty. Zde by to mohla být jen Stašská rychta, která jediná z osmi králováckých rychet byla česká. Na kameni jsou vytesána záhadná znamení, která zřejmě identifikovala rychtu, jejíž hranici kámen vyznačoval - sekyra, kolo a nástroj na lámání údů. K tomu kameni patří také dávné říkání: "Kdo na budilovské pastvy sáhne, na kámen tento hlavu nahne. Tak prý volynští Králováci, kteří žijí v okolí, spravují svůj majetek.
Na skalnatém vrchu Věnec, 765 m n. m.leží kulturní památka (ochranné pásmo), hradiště z doby halštatské a laténské. Na přírodní skalní opevnění navazují uměle vybudované valové náspy. Hradiště bylo pojmenováno podle stejnojmenného vrchu Věnec, který je ve starších mapách uváděn pod názvem Pržmo. Podle místních starousedlíků je jako Věnec nazývána nejvyšší část vrcholu kopce s kamenným valem a Pržmo se nazývá celý masiv pod vrcholem.
Tento objekt je zajímavou stavbou, kde rozhledna je součástí kaple. Byla postavena v roce 1936 na Mařském vrchu (907 m) a s touto myšlenkou přišel archivář a farář František Teplý z Malenic roku 1935. Rozhledna je celkem 12 m vysoká a nabízí vyhlídku na okolí z výšky 8 m. Vede na ni 37 schodů a je volně přístupná. Nabízí výhledy pouze severním směrem na přilehlou část Šumavy a Brd, ostatní směry výhled z důvodu zalesnění neumožňují.
další možná zastávka na keltské stezce u Budilova. Dříve zde byla skládka suti a všeho možného co sem lidé navozili. Nyní jsou zde rozmístěny kameny v "keltském stylu", zasazeny květiny, keře a stromky a zažil se pro toto místo název Budilovské menhiry.
Okruh Budilov - Brdo - Štítkovské Brdo - Štítkov - Budilov nebo přes Záhoří - Bošice - Budilov. Střední náročnost. Překrásný výhled ze Štítkovského Brda.
Část keltské stezky (záleží odkud vyrazíte - Záhoří, Bošice, Budilov) do Zálezel a do Malenic. Nenáročná trasa se zastávkou u Králováckého kamene.
Nabídky a možnosti pro volnočasové aktivity dětí i dospělých převážně v obci Budilov:
VÍCEÚČELOVÝ SPORTOVNÍ AREÁL V BUDILOVĚ
|
TURISTICKÉ STEZKY S POSEZENÍM Nenáročné turistické okruhy v návaznosti na stávající proznačené turistické trasy a Keltskou stezku. Turistické trasy jsou kromě značení doplněny turistickými odpočívadly (součástí jsou odpadkové koše, turistické mapy, herní a naučné prvky pro děti, naučné a informační tabule s informacemi o osobnostech mikroregionu, historii a dalších turistických zajímavostech). Naučné prvky pro děti jsou přírodovědného charakteru, hlavními prvky jsou otočné mozaiky s obrázky zvířat, stromů, brouků |
|
ANTUKOVÉ HŘIŠTĚ v Budilově |
VODNÍ NÁDRŽ v Budilově VODNÍ NÁDRŽ na Brdě |
NAUČNÁ STEZKA JEŘÁBKA BOŠÍKA STEZKA KOVANÍNSKÁ ZVÍŘÁTKA |
LEDEN NOVOROČNÍ VÝSTUP NA MAŘSKÝ VRCH |
ČERVENEC PODBOUBÍNSKÁ HASIČSKÁ LIGA (O POHÁR STAROSTY OBCE) |
DLE VELIKONOC (únor - březen) MASOPUST |
SRPEN VETERÁNSKÉ HASIČSKÉ KLÁNÍ |
DUBEN DĚTSKÝ KARNEVAL LAMPIONOVÝ A ČARODĚJNICKÝ PRŮVOD SPOJENÝ SE STAVENÍM MÁJE |
ZÁŘÍ UKONČENÍ HASIČSKÉ SEZONY - DOSTŘÍKNÁ PUTOVÁNÍ S KELTY |
KVĚTEN PRVOMÁJOVÝ PRŮVOD KELTSKÝ TELEGRAF |
LISTOPAD - PROSINEC ZAHÁJENÍ ADVENTU |
ČERVEN DĚTSKÝ DEN |
PROSINEC SILVESTROVSKÝ VÝSTUP NA VĚNEC |
PO DOMLUVĚ TURNAJ V PRŠÍ SENIORSKÉ POSEZENÍ S HARMONIKOU TURNAJ V PING PONGU DRAKIÁDA DALŠÍ SPONTÁNNÍ AKCE (sousedské grilovačky, pytlákobraní apod.) |
S odstupem času si dovolíme říct, že už Vám konečně máme co nabídnout.
Vyrazte si na procházku po místních loukách a lesích - nasbírat si houby, maliny, borůvky, ostružiny a nebo jen posedět v přírodě a čerpat energii.
Přejeme Vám u nás krásný pobyt ...
Najít více zajímavostí »
Vložte zajímavosti v okolí na svůj web »
Fotografie z Panoramio jsou chráněny autorským zákonem